Mange danskere ved ikke, overvægt kan føre til kræft – især fedtet på maven er slemt
Overvægt øger risikoen for mindst 13 forskellige kræftformer.
”Rygning er årsag til 9 ud af 10 tilfælde af lungekræft”.
Den advarsel står på siden af cigaretpakkerne og minder rygerne om det, de fleste allerede ved: Rygning kan give kræft.
I dag er rygning den største årsag til kræft herhjemme, men inden for en årrække vil tobakken højst sandsynligt have mistet den uattraktive førsteplads.
Ikke til alkohol eller solens skadelige stråler. Men til overvægt.
I dag er over halvdelen af danskerne overvægtige, og hvis den udvikling fortsætter, vil det gå samme vej for overvægtsrelaterede kræftsygdomme.
Hvis danskernes vægt bliver ved med at stige, forudser Kræftens Bekæmpelse, at 48.000 flere danskere vil få kræft på grund af overvægt i løbet af de næste 30 år.
Danskerne kender ikke risikoen
På trods af at overvægten er en af de helt store syndere, når det kommer til kræft, er det ikke noget, der fylder meget i vores bevidsthed.
Det viser en spørgeskemaundersøgelse, Gallup har udført for Kræftens Bekæmpelse og Sundhedsstyrelsen.
Blandt de 5122 voksne danskere, der svarede, var det kun 22 procent, der mente, at der er en sammenhæng mellem overvægt og kræft.
Til sammenligning vidste 86 procent af respondenterne, at overvægt øger risikoen for type 2-diabetes.
Indtil videre har man fundet frem til, at overvægt øger risikoen for 13 kræftformer – blandt andet nogle af de mest hyppige som tarm- og brystkræft.
En rapport fra WHO viser, at overvægt er skyld i mellem 3,7 og 8,5 procent af alle europæiske kræfttilfælde. I Danmark svarer det til mellem 1300 og 3000 om året.
Mavefedtet er værst
I Danmark er definitionen på overvægt, at man har et BMI på 25 eller derover.
Når det kommer til risikoen for at udvikle kræft, bør man dog også kigge på, hvor bred man er rundt om taljen. For det er ikke ligegyldigt, hvor ens fedtdepoter har sat sig.
- Hvis du har fedt på hofterne og brysterne, kan det faktisk være med til at modvirke kræft. Det er derimod det aktive fedt på maven, der gør risikoen større, fortæller Anne Tjønneland, der er forskningsleder for Kost, gener og miljø hos Kræftens Bekæmpelse, i ’Go’ morgen Danmark’.
Fedtet på maven kaldes aktivt, fordi det frigiver stoffer, der kommer ud i blodbanen og påvirker andre organer. Og det kan føre til, at man udvikler kræft.
- Det er ikke sådan, at man er sikker på at få kræft, fordi man er overvægtig, men man lægger flere lodder i den side af vægtskålen, siger forskningslederen.
- Og jo mere overvægtig du er, jo større bliver din risiko, siger hun.
Få råd til at slippe af med det farlige mavefedt i 'Go' morgen Danmark' på TV 2 PLAY.